Meddela om en ny förening eller om förändringar till cultura@hanko.fi

 

Bildkonst

Hangon Kuvataiteilijat ry - Hangö Bildkonstnärer r.f

Ordförande: Mimmi Eirtovaara, Tel. 0400 983 081, Kadermonkatu 2, mimmieirtovaara(at)gmail.com

Sekreterare: Ansa Elsilä

Kassör: Tilitoimisto Tuikku Karhu, Tel. 041 454 2543, tuikkukarhu(at)yahoo.fi


Hangon Käsityöläiset r.f. - Hangö Hantverkare r.f

Irene Leinonen, Tel. 040 571 4419

myymälä: Raatihuoneentori 4

Tel. 040 839 6858

www.hankodesign.fi , hangon.kasityolaiset@gmail.com


Hangon Ideaco Ry 

Regina Holmström, Tel. 040 5369814, Koppnäsgatan 18 A, 10900 Hangö 

Sekretare: Carolina Lehtola

Kassör: Tuikku Karhu


Club Con Color

Dragare: Kerstin Berglund, Tel. 040 581 6472, Raseborgsgatan 4a, kb.berglund4a(at)gmail.com

 

Hangö Fotoklubb r.f. / Hangon Fotokerho r.y.

Ordförande: Linda Baarman, Tel. 045 630 4970, lindamarie168(at)gmail.com

Vice ordförande: Olli Moisiola, ollimoi(at)gmail.com
Sekreterare: Leea Bäckman
Kassör: Laila Suortti, Tel. 0400 547 443 

info@hangofotoklubb.com
www.hangofotoklubb.com 


Hanko Foto Festival r.f. 

Ordförande: Viveka Rabehl, 040 701 5994

Sekreterare: Peter Sjöstrand, 040 681 3503

Kassör: Terttu Strandberg, 040 522 3786

foto@hankofotofestival.fi

 

Tonkonst

Cadenza, musikinstitutet Raseborgs föräldraförening i Hangö
Ordförande: Nina Leijon, Tel. 040 8347262, nina.leijon(at)hanko.fi

Sekreterare: Joanna Young, Tel. 050 564 3563, joanna.young(at)kolumbus.fi
Kassör: Maj-Len Saren, Tel. 050 540 6133, maj-len.saren(at)pikaposti.fi

hangoncadenza@gmail.com


Hangon Musiikkijuhlat - Hangö Musikdagar rf, www.hankofestival.fi
info@hankofestival.fi

Ordförande Milla Rantala, milla.rantala(at)hankofrstival.fi
Vice ordförande Minna Nyberg, minna.nyberg(at)hankofestival.fi

Konstnärlig ledare Noa Nakai, noa.nakai(at)hankofestival.fi


Hangö Blåsorkester r.f

Ordförande: Christer Vuorinen, Tel. 019 248 9340, Ryssholmntie 14B, chrivuo(at)hotmail.com

Sekreterare: Into Johansson,  Tel. 0400 771 469, Kalastajakuja 2, into.johansson(at)netti.fi

Kassör: Into Johansson

 

Hangon Suomalainen Sekakuoro ry.

Ordförande: Päivi Vuorjoki, Tel. 040 719 5223, paivi.vuorjoki(at)hanko.fi

Sekreterare: Sami Mattila, Tel. 040 417 7254, sami.mattila0305(at)gmail.com
Kassör: Tuula Barck


Hangö Damkör r.f

Ordförande: Michaela Mattson  

Sekreterare: Ann-Mari Palomäki 

Kassör: Ann-Christine Holmgård, Västfjärdsvägen 16, 10900 Hangö,

0500-4713535, anki.holmgard(at)windowslive.com

 

Hangon Viihdelaulajat ry

Ordförande: Kaarina Lohvansuu-Bremer, Tel. 050 308 0898, Nycanderinkatu 12 as 9, kaarina.lohvansuu-bremer(at)sboksi.fi

Sekreterare: Minna Laakspohja, Tel. 050 596 1636, Bergenheimintie 12, minnalaakspohja(at)hotmail.com

Kassör: Karin Näsänen, Tel. 040 760 5245, Tenholankatu 20

 

Hangö Manskör r.f

Ordförande: Olle Johansson, Tel. 041 543 9823, lillolle(at)lillolle.fi  

Sekreterare: Bo-Erik Hildén, Tel. 040 587 1250, boerik.hilden(at)brev.fi  
Kassör: Veli-Matti Pihjala

Dirigent: Tobias Tamelander

www.hangomanskor.com

 

Sällskapet Visans Vänner i Hangö

Ordförande: Rainer Roth, Tel. 0400 477 093, Jungmansgatan 16, rainer.kerstin(at)gmail.com

Sekreterare: Mikael Svenskberg, Tel. 040 747 5696, Bromarvsgatan 2, Pigge_s(at)hotmail.com

Kassör: Tina Söderström, Tel. 041 452 5140, Konstapelvägen 18, tinashantverk(at)gmail.com

 

Sea Side Stompers ry.

Simo-Pekka Silvonen, Tel. 019 248 3069


 

 

Teater & Film

Hangö Svenska Teaterförening r.f

Ordförande: Malin Grönholm, Tel. 040 778 1284, gronholmmalin(at)gmail.com

Sekreterare: Tonja Nyman, Tel. 045 633 5542, tonja.nyman(at)gmail.com

Kassör: Marie Koskinen, Tel 040 779 3248, mariekoskinen(at)gmail.com

 

Hangö Teaterträff r.f.

Ordförande: Jonas Welander

Sekreterare: Robin Sundberg, Tel. 050 584 9883, info(at)hangoteatertraff.org

 

Hangon Teatterilaiset ry

Ordförande: Dan Rostedt

 

Olympian Ystävät ry

Ordförande: Katri Issakainen

Sekreterare: Ilkka Linnakko, Tel. 040 725 3565, Varisniemi 3, IlkkaLin(at)welho.com

 

Dans

 

Hannele Soulasmaan Baletti- ja liikuntakoulu
Hannele Soulasmaa, Tel. 040 512 1150 Muurahaispolku 13, 10900 Hanko, hannele.soulasmaa(at)pp.inet.fi

 

Baliko ry

Ordförande: Arja Berndtsson, Tel. 040 734 7507, Kappelisatamantie 51, arja.berndtsson(at)pp.inet.fi

Sekreterare: Heidi Söderlund, Tel. 050 596 5954, Haukikuja 9, heidi.soderlund(at)manner.fi

Kassör: Petra Nordström, Tel. 040 732 1492, petra.nordstrom(at)hanko.fi

 

Saadia r.y

Ordförande:  Seija Kankkunen, Tel. 040 867 3196, Kappelisatamantie 133, seija.kankkunen(at)pp.inet.fi

Sekreterare: Tanja Jylkkä, Tel. 050 539 0659, tanja.jylkka(at)nokia.com

Kassör: Anna Klinggenberg, Tel. 040 861 6161, anna(at)hanbok.eu

 

Museum

Hangon Museon Ystävät ry - Hangö Museums Vänner r.f

Ordförande: Yrjö Sahlstedt

Sekreterare: Linda Svennblad, svennbladlinda@gmail.com 

Kassör: Pirjo Lange, Tarhakatu 5 B, 10900 Hanko

 

Veteran- och pensionärsföreningar

Svenska Pensionärsgillet i Hangö r.f.

Ordförande: Kerstin Westerberg, tel. 040 0946988, Fredsgatan 7 A 3, 10900 Hanko,

kerstin.westerberg(at)pp.inet.fi 

Sekreterare: Kerstin Lundqvist, tel. 040 552 8808, Juviksgatan 30, 10900 Hangö, kerstin.lundqvist(at)pp.inet.fi

Kassör: Margareta Sommardahl, tel. 040 7523217, Havsgatan 1 A 1, 10900 Hangö,

tetti.sommardahl(at)brev.fi

 

Hangon Eläkeläiset-Hangö Pensionärer r.y.

Klubblokal: Tulliniementie 16

Ordförande: Anni Rantala, Tel. 040 512 8471, Kadermonkatu 39 D 31

Sekreterare: Väinö Tiikkaja, Tel. 040 738 6137, Tenholankatu 23

Kassör: Raija Laitinen, Tel. 040 703 4605, Esplanadi 92 B 26


Hangon kansalliset seniorit ry
Ordförande: Anja Roos, tfn 040 758 5856, Tärnvägen 21, 10960 Hangö, anja.roos(at)pp.inet.fi
Vice ordförande: Carita Storm-Ståhlberg, tfn 040 513 6319, Sigfrid Arionigata 2 b 6, 10600 Ekenäsi, caritastorm44(at)gmail.com

Sekreterare: Kirsti Karlsson, tfn 050 546 2669, Björkstigen 1 B 11, 10960 Hangö, kirsti.a.karlsson(at)gmail.com

Kassör: Helena Rasinen, tfn. 0400 845 826, Sandkullavägen 29, 10900 Hangö, helena.rasinen(at)gmail.com

 
Veteraaniasiain Neuvottelukunta
Ordförande Gunnar Ojala, Tel. 040 7761 313, Puutarhurinkatu 4, 10900 Hanko

Hankoniemen Eläkkeensaajat ry
Lisbeth Hellman, Tel. 0400 375 665, Kappelisatamantie 148, 10900 Hanko

Sotainvalidien Veljesliitto Hangon osasto
Håkan Forsgrén, Tel. 019 248 2168, Halmstadsgatan 3, PB 64 10901 Hanko

Lappvik Eläkeläiskerho Holken
Leena Apaja, Tel. 019 244 3585 / 040 516 3890, Raitakuja 2, 10820 Lappohja

 

Övriga

Creative Hanko Collective ry
Ordförande: Anna Piiroinen, Tel. 040 720 6611, hangonanna(at)gmail.com
creativehankocollective(at)gmail.com

Hangon Oppaat ry. - Hangö Guider rf

Ordförande: Marketta Wall, Tel. 040 825 5769, lahjamarke(at)hotmail.com

Sekreterare:  Maritta Sariola, Tel. 040 742 5413, Esplanadi 120 B 21, sariolamaritta(at)hotmail.com

Kassör: Ulla Lindström, Tel. 040 743 6268, Hullintie 16, ulmalindstrom(at)gmail.com

 

Hangon Kennelkerho - Hangö Kennelklubb r.f
Ordförande: Agneta Andersson, Tel. 040 708 3269, agneta.andersson(at)surfnet.fi

Sekreterare: Jeanette Wikman, Tel. 050 520 8604, jeanette(at)sherberts.net

Kassör: Anna Klingenberg, Tel. 044 586 3079, anna(at)tazz-it.eu


Svenska Klubben i Hangö r.f.
Ordförande: Anders Söderblom, tel. 040 1820 119

Sekreterare: Gunnel Söderholm, tel. 040 8246 514

Kassör: Maria Lindberg, 040 7320 315

 

Sällskapet för Släkt- och Hemsbygdsforskning i Hangö r.f

Ordförande: Johan Signell, Tel. 050 539 0201, Högbergsgatan 15, johan(at)signell.net

Sekreterare: Benita Forsman, Gårdstigen 2, benitaforsman(at)gmail.com

Kassör: Ulla Lindström, Tel. 040 743 6268, Hullvägen 17,ulmalindstrom(at)gmail.com

 

Tvärminne Ungdoms- och Hembygds Förening r.f.

Ordförande: Astrid Lindström, Tel. 040 847 4030, Venny Soldans v. 12, astrid.lindstrom(at)brev.fi

Sekreterare: Britta Idman, Tel. 040 586 5412, Venny Soldans v. 16, britta.idman(at)myhome.fi

Kassör: Rolf Rosenberg, Tel. 045 632 5758, Caloniusgatan 9 C 55, 00100 Helsingfors, rolf.rosenberg(at)bastu.net

http://tvarminneuf-hf.nsu.fi/verksamhet/lovikborg/


 

Hankoniemen Karjalaiset ry

Ordförande: Kari Kuittinen, Tel. 0400 813 157, Metsäkannaksentie 36 A 3, kari.kuittinen(at)gmail.com

Sekreterare: Pirjo Sinkkonen

Kassör: Taisto Tauren

 

Lappviks bya- och egnahemshusförening r.f.

Ordförande: Urpo Hyttinen, Tel. 040 552 1023, Pihjalakuja 1 10820 Lappohja, urpo.hyttinen(at)elisanet.fi

Sekreterare: Yvonne Selin, Tel. 040 701 9760, Tennbergintie 10820 Lappohja, yvonne.selin(at)fnsteel.com

Kassör: Gun Öberg, Tel. 040 568 2027

 

Hanko City Shopkeepers ry

Ordförande: Kristiina Remes


Hangon koti- ja kouluyhdistys

Ordförande: Pirkko Heinänen

 

Pro Hanko-Hangö ry.
Ordförande: Elina Lahtinen, Tel. 0400 503 558, elinamlahtinen(at)gmail.com
Sekreterare: Katri Lindfors, katri.lindfors(at)hanko.fi
Kassör: Katri Lindfors

Baltic Sea Explorers ry
Terttu Strandberg, Tel. 019 248 7237, Strandgatan 1, 10900 Hanko


Maritime Archeological and Anthropological Society rf
Petri Haverinen, Tel. Tel. 040 835 0569, Norrgårdinkatu 43, 10900 Hanko

 

Tvärminne FBK

Bo-Krister Lindholm, Tel. 0500 821492, Horsbäckvägen 169, 10600 Ekenäs

 

Hangon Nuorkauppakamari ry

Ordförande: Linda Ahonen, pres18(at)jcihanko.fi , www.jcihanko.fi

 

Hangon Rannikkopatteriston Perinneyhdistys ry

Ordförande Jarmo Valtimo, Tel. 040 5647 965, Skogsnäsvägen 32, 10900 Hanko

perinneyhdistys@hotmail.com

 

Hanero – Hangon Erilaiset Oppijat r.y.

Puheenjohtaja: Heidi Lindqvist

heidi.lindqvist@hotmail.fi,  www.hanero.fi  


Föreningen Åbolänningar i Hangö r.f
Ordf. Ulla Wiberg, Lotsgränd 1, 10900 Hangö, Tel. 0405450113, sekr. Ralf Toivari, Östergårdsgatan 48, Tel. 040 7216454

HanUA

Ordförande: Jari Martiskainen, 0400 973 083, Narvikinkatu 32, 10900 Hanko


Hangon Kalamiehet ry.
Jouko Orjatsalo, Tel. 019 248 2416, Narvikinkatu 49, 10900 Hanko

 

Hangon Meripelastusyhdistys ry.
Mikael Sjöberg, Tel. 0400 806 176


Hangon Reserviläiset ry

Ordförande: Jouko Parviainen, Gåsörsvägen 18, 10900 Hangö, jouko.parviainen(at)pp3.inet.fi, tel 040 5634 717

sekr. Ari Hyttinen, Tennbergsvägen 47, 10820 Lappvik

puolivaari(at)windowslive.com, tel. 0400 466 424


Hangon Reserviupseerit ry. / Hangö Reservofficerare r.f
Jörgen Fromholz, Tel. 019 248 3443

Hangon Siirtolaisuuden Perinneyhdistys r.y.- Hangö Emigrations- Traditionsförening r.f.
Kaarle Lange, Tel. 019 248 3253, Tarhakatu 5 B, 10900 Hanko, kaarle.lange(at)gmail.com

Hangon Suomalainen Kerho ry
Ordförande: Keijo Suominen, keijo.suominen(at)parnet.fi

Hangon Suomi- Amerikkayhdistys r.y. - Finland- Amerikaförening i Hangö r.f.
Eeva Pinomaa, Korkeavuorenkatu 10, 00140 Helsinki, eeva.pinomaa(at)kolumbus.fi

Hangon Martat ry

Ordförande: Taija Selin

Hangon Sydänyhdistys - Hjärtföreningen i Hangö
May-Britt Nyman, Tel. 019 2483 448, 040 846 9406, Juvikinkatu 23, 10940 Hanko


Hangon Upseerikerho ry
Ordförande Jarmo Valtimo, Tel. 040 5647 965, Skogsnäsvägen 32, 10900 Hanko

Hangon Ympäristöyhdistys - Hangö Miljöförening r.f

Ordförande: Astrid Lindström, Tel. 040 847 4030

Sekreterare: Mona Salminen

Kassör: Johannes Runeberg


Hangon Yrittäjät – Hangö Företagare

Puheenjohtaja: Nana Närhi

Varapj.: Timo Kojo, Tel. 0400 91 4000, Nummitie 10 10960 Hanko, timo.kojo(at)kojokaihdin.fi

Hangö Bridgeklubb r.f



Hangö Egnahemsförening – Hangon Omakotiyhdistys
Puheenjohtaja: Jessica Zienkiewicz, Puh. 044 543 4240
www.hangonomakotiyhdistys.fi


Hangö Frimärksklubb r.f
Lars Huldin Tel. 019 2483 036, Enstigen 15, 10900 Hanko

Hangö Frivilliga Brandkår r.f
Tom Granqvist, Gunnarsgränd 2, 10940 Hanko

Hangö Havs Marthakrets
Lindroos Gun, Tel. 040 544 5404, Älgbergsvägen 10, 10900 HANKO

Hangöudds Skärgårdsjaktförening r.f
Ari Kollanius, Tel. 040 510 6509, Nuottakuja 15, 10940 Hanko


Hangö Trädgårdssällskap

hts-hps(at)hotmail.com


Hankoniemen Kilta
Aimo Forss, Tel. 0400 557 820, Rantakatu 5 A 10900 Hanko

Lappvik FBK r.f
Bengt Österlund, Tel. 019 244 3529, Sanduddsvägen 4, 10820 Lappvik

Lappvik Marthaförening r.f

Birgitta Wulff-Heikkinen, Tel. 040 550 6382

 

Lappvik Motorbåtsklubb r.f

Jonas Gustafsson


Lappvik ungdomsförening
Ordförande: Åsa Sundström, Tel. 040 560 3216

Mannerheimin Lastensuojeluliitto Hangon os.
Sari Lehtinen, Tel. 040 720 2005, Kappelisatamantie 107 B, 10960 Hanko, www.mll.fi/hanko

 

Hangö Scoutkår rf

hangoscoutkar@hotmail.com

 

Hangon lentokerho - Hangö flygklubb ry

Ordförande: Jorma Sipiläinen puh. 0400 750630, jorma.sipilainen(at)gmail.com

 

Elävä Hanko ry, Levande Hangö rf

Ordförande: Caj Rönnberg, Puh. 040 5900535, Niittykatu 19,

ronnberg.caj(at)googlemail.com

www.elavahanko.fi


Hangon Meriversot

Jyrki Lehtinen, Puh. 0400 874 932 jyrki.lehtinen@pp.inet.fi 

Facebook-sivu


Zonta Club of Hangö-Hanko
Ordförande: Laura Lotta Andersson, 040 767 2027, laanders@abo.fi

Sekreterare: Eeva-Liisa Kortelainen

Kassör: Tina Hellstén