Ilmoita uusi yhdistys tai muutoksista cultura@hanko.fi


Kuvataide ja käsityö

Hangon Kuvataiteilijat ry - Hangö Bildkonstnärer r.f

Pj. Kaija Heikkinen Puh. 044 255 8656, kaija.heikkinen@uef.fi, Rauhankatu 7 C 21, 10900 Hanko

Rahastonhoitaja: Tilitoimisto Tuikku Karhu, Puh. 0414542543, tuikkukarhu(at)yahoo.fi

 

Hangon Käsityöläiset ry - Hangö Hantverkare r.f.

Irene Leinonen, Puh. 040 571 4419

myymälä: Raatihuoneentori 4

Puh. 040 839 6858

www.hankodesign.fi , hangon.kasityolaiset@gmail.com 

 

Club Con Color

Dragare: Kerstin Berglund, Puh. 040 581 6472, Raseborgsgatan 4a, kb.berglund4a(at)gmail.com

 

Hangö Fotoklubb r.f. / Hangon Fotokerho r.y.

Puheenjohtaja: Linda Baarman,  Puh. 045 630 4970, lindamarie168(at)gmail.com
Varapuheenjohtaja: Olli Moisiola, ollimoi(at)gmail.com
Sihteeri: Leea Bäckman
Rahastonhoitaja: Laila Suortti, 0400 547 443

info@hangofotoklubb.com

www.hangofotoklubb.com


Hanko Foto Festival ry.

Puheenjohtaja: Viveka Rabehl, 040 701 5994

Sihteeri: Peter Sjöstrand, 040 681 3503

Rahastonhoitaja: Terttu Strandberg, 040 522 3786

foto@hankofotofestival.fi

 

Säveltaide

Cadenza, Raaseporin musiikkiopiston vanhempainyhdistys Hangossa

Puheenjohtaja: Nina Leijon, Puh. 040 834 7262, nina.leijon(at)hanko.fi

Sihteeri: Joanna Young, Puh. 050 564 3563, joanna.young(at)Kolumbus.fi

Rahastonhoitaja: Maj-Len Saren, Puh. 050 540 6133, maj-len.saren(at)pikaposti.fi

hangoncadenza@gmail.com


Hangon Musiikkijuhlat ry - Hangö Musikdagar r.f., www.hankofestival.fi

info@hankofestival.fi

Puheenjohtaja Milla Rantala, milla.rantala(at)hankofestival.fi

Varapuheenjohtaja Minna Nyberg, minna.nyberg(at)hankofestival.fi

Taiteellinen johtaja  Noa Nakai, noa.nakai(at)hankofestival.fi


Hangon Puhallinorkesteri r.f

Puheenjohtaja: Christer Vuorinen, Puh. 019 248 9340, Ryssholmntie 14B, chrivuo(at)hotmail.com

Sihteeri: Into Johansson,  Puh. 0400 771 469, Kalastajakuja 2, into.johansson(at)netti.fi

Rahastonhoitaja: Into Johansson

 

Hangon Suomalainen Sekakuoro ry.

Pj. Päivi Vuorijoki, Puh. 040 719 5223, paivi.vuorjoki@hanko.fi

Sihteeri: Sami Mattila, Puh. 040 9601630, sami.mattila0305)@gmail.com

Rahastonhoitaja: Tuula Barck, tuulabarck98@gmail.com, Puh. 050 5228253


Hangö Damkör r.f

Puheenjohtaja: Michaela Mattson

Sihteeri: Ann-Mari Palomäki

Rahastonhoitaja: Ann-Christine Holmgård, Västfjärdsvägen 16, 10900 Hangö,

0500 471 3535, anki.holmgard(at)windowslive.com

  

Hangö Manskör r.f

Puheenjohtaja: Olle Johansson, Puh. 041 543 9823, lillolle(at)lillolle.fi  

Sihteeri: Bo-Erik Hildén, Puh. 040 587 1250, boerik.hilden(at)brev.fi  

Rahastonhoitaja: Veli-Matti Pihlaja 

 

Sällskapet Visans Vänner i Hangö

Puheenjohtaja: Rainer Roth, Puh. 0400 477 093, Jungmansgatan 16, rainer.kerstin(at)gmail.com

Sihteeri: Mikael Svenskberg, Puh. 040 747 5696, Bromarvsgatan 2, Pigge_s(at)hotmail.com

Rahastonhoitaja: Tina Söderström, Puh. 041 452 5140, Konstapelvägen 18, tina.soderstom(at)luukku.com

 

Sea Side Stompers ry.

 

Teatteri & Elokuvat

Hangö Svenska Teaterförening r.f

Puheenjohtaja: Malin Grönholm, Puh. 040 778 1284, gronhikmmalin(at)gmail.com

Sihteeri: Tonja Nyman, Puh. 045 633 5542, tonja.nyman(at)gmail.com

Rahastonhoitaja: Marie Koskinen, Puh 040 779 3248, mariekoskinen(at)gmail.com

 

Hangö Teaterträff r.f.

Puheenjohtaja: Jonas Welander

Sihteeri: Robin Sundberg, puh. 050 584 9883, info@hangoteatertraff.org


Olympian Ystävät ry

Puheenjohtaja: Katri Issakainen, 040 6373886, katri.issakainen(at) hanko.fi

Sihteeri: Ilkka Linnakko, Puh. 040 725 3565, Varisniemi 3, IlkkaLin(at)welho.com

Rahastonhoitaja: Hangon tilitoimisto Oy

 

Tanssi

Hannele Soulasmaan Baletti- ja liikuntakoulu
Hannele Soulasmaa, Puh. 040 512 1150 Muurahaispolku 13, 10900 Hanko, hannele.soulasmaa(at)pp.inet.fi

 

Baliko ry

Puheenjohtaja: Arja Berndtsson, Puh. 040 734 7507, Kappelisatamantie 51, arja.berndtsson(at)pp.inet.fi

Sihteeri: Heidi Söderlund, puh. 050 596 5954, Haukikuja 9, heidi.soderlund(at)manner.fi

Rahastonhoitaja: Petra Nordstöm, Puh. 040 732 1492


Saadia r.y

Puheenjohtaja:  Seija Kankkunen, Puh. 040 867 3196, Kappelisatamantie 133, seija.kankkunen(at)pp.inet.fi

Sihteeri: Tanja Jylkkä

Rahastonhoitaja: Anna Klingenberg, Puh. 044 586 3079, Ängsgatan 37, anna(at)hanbok.eu

 

Museo

Hangon Museon Ystävät ry / Hangö Museums vänner r.f

Puheenjohtaja: Yrjö Sahlstedt

Sihteeri: Linda Svennblad, svennbladlinda(at)gmail.com 

Rahastonhoitaja: Pirjo Lange, Tarhakatu 5 B, 10900 Hanko


Veteraani- ja eläkeläisyhdistykset

Svenska Pensionärsgillet i Hangö r.f.

Puheenjohtaja: Kerstin Westerberg, puh. 040 0946988, Rauhankatu 7 A, 10900 Hanko

Sihteeri: Kerstin Lundqvist, puh. 040 552 8808, Juviksgatan 30, 10900 Hangö, kerstin.lundqvist(at)pp.inet.fi

Rahastonhoitaja: Margareta Sommardahl, puh. 040 5723217, Merikatu 1 A 1, 10900 Hanko, tetti.sommardahl(at)brev.fi 


Hangon Eläkeläiset ry- Hangö Pensionärer rf

Kerhotila: Tulliniementie 16

Puheenjohtaja: Raili Peni, puh. 050 3711067, Pajupolku 1, 10900 Hanko

Sihteeri: Väinö Tiikkaja Hanko puh. 040 738 6137, Tenholankatu 23 10960

Taloudenhoitaja Reino Lesonen, puh. 0400 331220, Forsmaninkuja 2, 10900 Hanko


Hangon kansalliset seniorit ry
Puheenjohtaja: Anja Roos, puh. 040 758 5856, Tiirantie 21, 10960 Hanko, anja.roos(at)pp.inet.fi
Varapuheenjohtaja: Carita Storm-Ståhlberg, puh. 040 513 6319, Sigfrid Arioniuksenkatu 2 b 6, 10600 Tammisaari, caritastorm44(at)gmail.com

Sihteeri: Kirsti Karlsson, puh. 050 546 2669, Koivupolku 1 B 11, 10960 Hanko, kirsti.a.karlsson(at)gmail.com

Taloudenhoitaja: Helena Rasinen, puh. 0400 845 826, Sandkullantie 29, 10900 Hanko, helena.rasinen(at)gmail.com

 

Hangon suomenkieliset eläkeläiset ry

Puheenjohtaja: Olavi Kärkkäinen, Puh. 040 7308467,  kauko.karkkainen@2me.fi, Aittapolku 9, 10900 Hanko

Sihteeri: Ritva Parviainen Puh. 040 413 8766

Rahastonhoitaja: Leena Ahola, Puh. 040 5643 706

 

Hangon Sotaveteraanit Perinneyhdistys
Pj Kari Kuittinen, kari.kuittinen@gmail.com, puh. 0400 813157, sihteeri Annikki Halme, rahastonhoitaja Raimo Määttänen


Hankoniemen Eläkkeensaajat ry
Lisbeth Hellman, Puh. 0400 375 665, Kappelisatamantie 148, 10900 Hanko

Sotainvalidien Veljesliitto Hangon osasto
Håkan Forsgrén, Puh. 019 248 2168, Halmstadsgatan 3, PB 64 10901 Hanko

Lappvik Eläkeläiskerho Holken
Leena Apaja, Puh. 019 244 3585 / 040 516 3890, Raitakuja 2, 10820 Lappohja


Muut

Baltic Sea Explorers ry
Terttu Strandberg, Puh. 019 248 7237, Strandgatan 1, 10900 Hanko


Creative Hanko Collective ry

Puheenjohtaja: Anna Piiroinen, Puh. 040 720 6611, hangonnna(at)gmail.com

creativehankocollective@gmail.com


Elävä Hanko ry, Levande Hangö rf

Puheenjohtaja: Caj Rönnberg, Puh. 040 5900535, Rantakatu 9 A 3

ronnberg.caj(at)googlemail.com 

www.elavahanko.fi


Föreningen Åbolänningar i Hangö r.f
Pj Ulla Wiberg, Luotsikuja 1, 10900 Hanko, puh. 040 5450113, siht. Ralf Toivari, Östergårdinkatu 48, 10900 Hanko, Puh. 040 7216454


Hanero – Hangon Erilaiset Oppijat r.y.
Puheenjohtaja: Heidi Lindqvist

heidi.lindqvist@hotmail.fiwww.hanero.fi


Hangon Kalamiehet ry.

Jouko Orjatsalo, Puh. 019 248 2416, Narvikinkatu 49, 10900 Hanko


Hangon Kennelkerho - Hangö Kennelklubb r.f
Puheenjohtaja: Agneta Andersson, Puh. 040 708 3269, agneta.andersson(at)surfnet.fi

Sihteeri: Jeanette Wikman, Puh. 050 520 8604, jeanette(at)sherberts.net

Rahastonhoitaja: Anna Klingenberg, Puh. 044 586 3079, anna(at)tazz-it.eu


Hangon koti- ja kouluyhdistys

Puheenjohtaja: Pirkko Heinänen


Hangon Martat ry

Puheenjohtaja: Taija Selin


Hangon Meripelastusyhdistys ry.
Mikael Sjöberg, Puh. 0400 806 176


Hangon Meriversot

Jyrki Lehtinen, Puh. 0400 874 932 jyrki.lehtinen@pp.inet.fi

Facebook-sivu


Hangon Nuorkauppakamari ry

Puheenjohtaja: Linda Ahonen pres18(at)jcihanko.fi , www.jcihanko.fi


Hangon Oppaat ry. - Hangö Guider rf.

Puheenjohtaja: Marketta Wall, Puh. 040 825 5769, lahjamarke(at)hotmail.com

Sihteeri:  Maritta Sariola, Puh. 040 742 5413, Esplanadi 120 B 21, sariolamaritta(at)hotmail.com

Rahastonhoitaja: Ulla Lindström, Puh. 040 743 6268, Hullintie 16, ulmalindstrom(at)gmail.com



Hangon Rannikkopatteriston Perinneyhdistys ry

Puheenjohtaja: Jarmo Valtimo,  Puh. 040 5647 965, Metsäkannaksentie 32, 10900 Hanko 

perinneyhdistys@hotmail.com


Hangon Reserviläiset ry

Puheenjohtaja:  Jouko Parviainen, Hanhisaarentie 18, 10900 Hanko, jouko.parviainen(at)pp3.inet.fi , Puh. 040 5634 717

Sihteeri: Ari Hyttinen, Tennbergintie 47, 10820 Lappohja, puolivaari(at)windowslive.com,

Puh. 0400 466 424


Hangon Reserviupseerit ry. / Hangö Reservofficerare r.f
Jörgen Fromholz, Puh. 019 248 3443


Hangon Siirtolaisuuden Perinneyhdistys r.y.- Hangö Emigrations- Traditionsförening r.f.
Kaarle Lange, Puh. 019 248 3253, Tarhakatu 5 B, 10900 Hanko, kaarle.lange(at)gmail.com


Hangon Suomalainen Kerho ry
Puheenjohtaja: Keijo Suominen, keijo.suominen(at)parnet.fi


Hangon Suomi- Amerikkayhdistys r.y. - Finland- Amerikaförening i Hangö r.f.
Eeva Pinomaa, eeva.pinomaa(at)kolumbus.fi


Hangon Sydänyhdistys - Hjärtföreningen i Hangö
May-Britt Nyman, Puh. 019 2483 448, 040 846 9406, Juvikinkatu 23, 10940 Hanko


Hangon Upseerikerho ry
Puheenjohtaja: Jarmo Valtimo,  Puh. 040 5647 965, Metsäkannaksentie 32, 10900 Hanko 


Hangon Urheiluautoilijat r.y.

Puheenjohtaja: Ivan Rantanen, puh. 050 4402 621, ivan.rantanen(at)hankorental.fi  


Hangon Ympäristöyhdistys - Hangö Miljöförening r.f

Puheenjohtaja: Astrid Lindström


Hangon Yrittäjät – Hangö Företagare
Puheenjohtaja: Nana Närhi

Varapj.: Timo Kojo, Puh. 0400 91 4000, Nummitie 10 10960 Hanko, timo.kojo(at)kojokaihdin.fi


Hangö Bridgeklubb r.f


Hangö Egnahemsförening – Hangon Omakotiyhdistys
Puheenjohtaja: Jessica Zienkiewicz, Puh. 044 543 4240
www.hangonomakotiyhdistys.fi


Hangö Frimärksklubb r.f
Lars Huldin Puh. 019 2483 036, Enstigen 15, 10900 Hanko


Hangö Frivilliga Brandkår r.f
Tom Granqvist, Gunnarsgränd 2, 10940 Hanko


Hangö Havs Marthakrets
Lindroos Gun, Puh. 040 544 5404, Älgbergsvägen 10, 10900 HANKO


Hangö Scoutkår rf

hangoscoutkar@hotmail.com


Hangöudds Skärgårdsjaktförening r.f
Ari Kollanius, Puh. 040 510 6509, Nuottakuja 15, 10940 Hanko


Hankoniemen Karjalaiset ry

Puheenjohtaja: Richard Hyvönen, Luotsikatu 37, 10900 Hanko, Puh. 040 8095737, rikhyv2009@gmail.com,   varapuheenjohtaja Terttu Manni.


Hanko City Shopkeepers ry


HanUA

Puheenjohtaja: Jari Martiskainen, 0400 973 083, Narvikinkatu 32, 10900 Hanko


Lappohjan kylä- ja omakotiyhdistys ry

Puheenjohtaja: Esko Vänttinen, Puh. 044 038 8645

Rahastonhoitaja: Gun Åberg, Puh. 040 568 2027


Lappvik FBK r.f
Bengt Österlund, Puh. 019 244 3529, Sanduddsvägen 4, 10820 Lappvik


Lappvik Marthaförening r.f

Birgitta Wulff-Heikkinen, Puh. 040 550 6382


Lappvik Motorbåtsklubb r.f
Jonas Gustafsson


Lappvik ungdomsförening

Puheenjohtaja: Åsa Sundström, Puh. 040 560 3216


Mannerheimin Lastensuojeluliitto Hangon os.
Sari Lehtinen, Puh. 040 720 2005, Kappelisatamantie 107 B, 10960 Hanko, www.mll.fi/hanko


Maritime Archeological and Anthropological Society rf
Petri Haverinen, Puh. Puh. 040 835 0569, Norrgårdinkatu 43, 10900 Hanko


Pro Hanko ry -Pro Hangö rf

Puheenjohtaja: Elina Lahtinen, puh 0400 503 558, elinamlahtinen(at)gmail.com


Rauhanturvaajat, Länsi-Uudenmaan Rauhanturvaajat ry, Raimo Määttänen,

maattamem.raimo@pp.inet.fi


SF-Caravan Hankoniemi-Hangöudd.ry r.f.

Pj. Mats Welander, siht. Marlene Holmström, 040 5759504


Svenska Klubben i Hangö r.f.
Puheenjohtaja: Anders Söderblom, puh. 040 1820 119
Sihteeri: Gunnel Söderholm, puh. 040 824 6514
Rahastonhoitaja: Maria Lindberg, 040 7320 315


Sällskapet för Släkt- och Hemsbygdsforskning i Hangö r.f

Puheenjohtaja: Johan Signell, Puh. 050 539 0201, Högbergsgatan 15, johan(at)signell.net

Sihteeri: Benita Forsman, Gårdstigen 2, benitaforsman(at)gmail.com

Rahastonhoitaja: Ulla Lindström, Puh. 040 743 6268, Hullvägen 17, ulmalindström(at)gmail.com


Tvärminne Ungdoms- och Hembygds Förening r.f.

Puheenjohtaja: Astrid Lindström, Puh. 040 847 4030, Venny Soldans v. 12, astrid.lindstrom(at)brev.fi

Sihteeri: Britta Idman, Puh. 040 586 5412, Venny Soldans v. 16, britta.idman(at)myhome.fi

Rahastonhoitaja: Rolf Rosenberg, Puh. 045 632 5758, Caloniusgatan 9 C 55, 00100 Helsingfors, rolf.rosenberg(at)bastu.net


http://tvarminneuf-hf.nsu.fi/verksamhet/lovikborg/


Uudenmaan keliakiayhdistys ry
https://uusimaa.keliakiayhdistys.fi

uudenmaankeliakiayhdistys(at)outlook.fi

Runeberginkatu 15 A 1, 00100 Helsinki

Puheenjohtaja Sirpa Salonen


Zonta Club of Hangö-Hanko
Puheenjohtaja: Laura Lotta Andersson, 040 767 2027, laanders@abo.fi

Sihteeri: Eeva-Liisa Kortelainen

Rahastonhoitaja: Tina Hellstén